Výroba steampunk nábytku na zakázku: návrh, výroba a instalace velké knihovny a obývací stěny

Termín realizace: říjen - prosinec 2018

Způsob komunikace: online přes facebook messenger

Použité materiály: Patinované trubky 1/2", smrková spárovka opalovaná tl. 27mm

 

Jak to všechno začalo

Tomáš sledoval naši tvorbu na facebooku a reagoval na příspěvěk instalace nábytku v Praze na Vinohradech, vyhovovala mu komunikace přes messenger. Veškerá data, informace, náhledy a faktury chodili touto cestou. První oslovení proběhlo 19. července 2018 

Poptal u nás výrobu velké knihovny a obývací stěny, na základě této poptávky jsme se domluvili na osobním jednání, u takto velkého projektu je osobní jednání nejlepší. Společně vše vymyslíme a navrhneme. 

Na osobní jednání, které proběhlo koncem srpna, jsme s sebou vzali předvybrané vzorky dřeva a trubek. Tomáš nám předestřel svou představu, hlavní požadavky na knihovnu a obývací stěnu. Živý se jako teter, rád maluje, sbírá publikace o kultůře tetování. Knihovna a obývací stěna měla být především výkladní skříní jeho vášně.

Požadavek na další osvětlení: V pokoji bylo velmi málo světla, celý pokoj osvětloval jen malý lustr uprostřed pokoje. Pokoj byl velmi tmavý i ve dne, ze tří stran nebyli okna, ze čtvrté jen malé. V pokoji se muselo svítit celý den. Proto jsme od začátku počítali s vlastním osvětlením knihovny. A to je na dutých trubkách, které se spojují až na místě pomocí závitů asi to nejkrásnější, veškerá elektroinstalace jde schovat do trubek.

Požadavek na dřevo: Po dlouhém rozhodování se Tomáš rozhodl pro opalované dřevo, které svým řemeslným zpracováním nejvíce zapadalo do jeho konceptu. 

stěna
televize_2D_vykres
knihovna_vykres

Navrhování

Tomáš nám dal plnou důvěru a návrh rozložení nábytku nechal na nás. Rozpočet nebyl předem zadán, naše fantazie neměla hranice. 

Knihovna byla koncipována tak aby snesla velké zatížení. Ve staré zástavbě jsme se nemohli plně spolehnout na kvalitu zdiva a rozhodli jsme knihovnu opřít o podlahu. 

Pro rozložení polic jsme měli informace o přibližném počtu knih a jejich velikosti. A rozměry obrazů. I takovéto detaily je dobré rozvrhnout vašim potřebám. 

Osvětlení je zapojeno do dvou zásuvek v rozích pokoje. Vypínače jsme umístili do centrální části knihovny tak, aby byli po ruce i pro sedícího člověka. Vypínače jsou dva pro navození intimní atmosféry slabším osvětlením. Vypínače jsou v podobě zahradních kohoutů.

Tomášova otevřenost a naše umění tak dala vzniknout krásné prostorné knihovně s osvětlenými prostory pro obrazy a spoustou místa pro knihy a publikace. Vše dle moderního steampunk stylu.

V návrhu obývací stěny jsme museli zohlednit jeho polohu v pokoji. Obývací pokoj je průchozí a okolo stěny s televizí se často chodí a víří se prach. Proto jsme se po dlouhém přemýšlení rozhodli pro dvě desky které budou vyplňovat celý prostor rohu a nevznikne žádné hluché místo za obývací stěnou do kterého by byl špatný přístup. Nábytek se snažíme navrhovat tak, aby šel i dobře a rychle uklidit. 

btrmdn
televize_3D_vykres
IMG_20181130_223413_593_optimized

Zakázková výroba krok po kroku

  1. Nejprve vznikli jednoduché návrhy v 2D módu aplikace CorelDraw.
  2. Po odsouhlasení výkresů se podle nich spočítala cena výroby a odhadla se cena instalace.  
  3. Následovala zálohová faktura na 60% celkové ceny výroby, po jejím uhrazení jsme do podrobna rozpracovali návrhy, kde se ladili ještě detaily aby vše sedlo.
  4. Tomáš vše přes messenger schválil, a mi se začátkem října pustili do výroby.

Instalace knihovny

Příkladem vzdušnosti a jednoduchosti steampunk nábytku nechť je pně naložené jedno osobní auto. Do auta se vešel jak všechen potřebný materiál na instalaci tak i veškeré nářadí.

Odhadovali jsme že nám instalace zabere 2 dny, ale nakonec jsme to stihli za den jeden.

Začali jsme velkou knihovnou, kde bylo potřeba zapojit i elektroinstalaci, naštěstí vše probíhalo hladce a bez komplikací i díky našim bohatým zkušenostem. 

rbthdr
btr
IMG_1145

Instalace obývací stěny

Po instalaci knihovny, kterou jsme zvládli během 9ti hodin dokončit. Jsme se pustili i do instalace obývací stěny. Ta už zabrala jen cca 5 hodin, hlavně díky tomu že byla bez elektroinstalace.

btrmdn
IMG_1157
IMG_1148